Špicbergy - plavba za 80. rovnobežku

Kedysi živé banícke mesto sa zmenilo na mesto duchov, keď ho Rusi v roku 1998 opustili. Ak ste boli Radnica v Oslo, ikona mesta, kde každoročne prebieha odovzdávanie Nobelovej ceny za mier.
foto: arch Počujete to ticho?
foto: Robert TARABA – BUBO Špicbergy chytia aj vtáčkarov.
foto: archív BUBO A teraz? Určite vám dobre poslúži ďalekohľad alebo rovno teleobjektív.
foto: archív BUBO /uploads/monaco-glacier-spitsbergen-17.jpg Kráľovský paác. Nórsko je dodnes konštitučnou monarchiou.
foto: archív BUBO Úžasný Vigelandov park.
foto: archív BUBO Diela najznámejšieho nórskeho sochára si pozrieme dôkladne a zblízka.
foto: Zuzana HÁBEKOVÁ – BUBO Pozor, medvede. Vitajte na Špicbergoch!
foto: Robert TARABA – BUBO Farebná architektúra v hlavnom meste Lonyearbyen.
foto: archív BUBO V krajine polárnych medveďov.
foto: archív BUBO Ak ste gurmán, odporúčame večeru v reštaurácii Huset.
foto: archív BUBO Sneh zďaleka nie je len biely.
foto: Robert TARABA – BUBO Celodenná túra s miestnym sprievodcom na ľadovec a do špicberských hôr.
foto: Robert TARABA – BUBO Vidíte ho?
foto: Robert TARABA – BUBO Uvidíte značky, aké ešte nie.
foto: archív BUBO Keď vám Longyearbyen pripadá ako koniec sveta, príďte do ruského Pyramiden .
foto: archív BUBO Opustené ubytovne baníkov, v ktorých oknách sa uhniezdili čajky, dom kultúry s vyloženými hudobnými Staré ruské noviny. Pyramiden je úžasne bizarné miesto.
foto: archív BUBO Leninova busta nesmie chýbať.
foto: archív BUBO Ak sa nám pošťastí, zahliadneme aj soby.
foto: archív BUBO Ak sa nám pošťastí, zahliadneme aj soby.
foto: archív BUBO Špicbergy chytia aj vtáčkarov.
foto: archív BUBO Typickým zástupcom je napríklad aj Rybár dlhochvostý.
foto: archív BUBO Počas plavby nás čakajú krásne scenérie.
foto: Robert TARABA – BUBO Sneh a ľad kam oko dovidí.
foto: Robert TARABA – BUBO Náš skúsený kapitán Otto.
foto: Robert TARABA – BUBO foto: Robert TARABA – BUBO Pohoda na lodi.
foto: archív BUBO Dnes uvidíme Barentsburg. Sem nechodí nikto.
foto: archív BUBO Raz za mesiac privezie zásoby loď z Nemecka, raz za dva mesiace z Ruska.
foto: archív BUBO Druhá najsevernejšia socha Lenina.
foto: Robert TARABA – BUBO Najstaršie drevené domy v meste.
foto: Robert TARABA – BUBO V pivovare Červený medveď.
foto: Robert TARABA – BUBO Poštové sane. Niečo podobné ste ešte nevideli.
foto: Robert TARABA – BUBO Hlavné námestie v Barentsburgu.
foto: Robert TARABA – BUBO Pravoslávny ortodoxný kostol.
foto: Robert TARABA – BUBO Barentsburg takmer na konci sveta.
foto: Robert TARABA – BUBO Nalodili sme sa a vyrážame ešte severnejšie.
foto: archív BUBO Krásny Monacobreen.
foto: archív BUBO Krásny Monacobreen.
foto: archív BUBO Prekročíme 80° stupeň severnej zemepisnej šírky a priblížime sa k ostrovu Moffen s častým výskytom m Prekročíme 80° stupeň severnej zemepisnej šírky a priblížime sa k ostrovu Moffen s častým výskytom m Busta Nórskeho objaviteľa Roalda Amundsena.
foto: archív BUBO Príroda v Ny Alesund.
foto: archív BUBO Ny-Alesund: bývalá banícka osada, dnes tu sídlia vedci.
foto: archív BUBO Polárne zážitky na celý život.
foto: archív BUBO
Destinácia: Viac destinácií
Kód zájazdu: 1128631
Cena od: 3 860 €
Príplatky od: 362 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

03.07.2021 10 dní First Minute 4 060 € +362 € odlet: Viedeň letecká
21.08.2021 10 dní First Minute 4 060 € +362 € odlet: Viedeň letecká
21.05.2022 10 dní First Minute 3 860 € +362 € odlet: Viedeň letecká
03.07.2022 10 dní First Minute 4 060 € +362 € odlet: Viedeň letecká
21.08.2022 10 dní First Minute 4 060 € +362 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Oslo a Longyearbyen - najsevernejšie mesto na svete. Výlety do opustených ruských miest a túra na ľadovci. Potom okružná plavba a 4 noci na výletnej lodi. Uvidíme ľadové medvede a veľryby? Magická hranica 80. Dramatická krajina fjordov, to najkrajšie z naozaj ďalekého severu.

1. deň:
Naša cesta na kraj sveta sa začína v havnom meste krajiny, ktorej Špicbergy od roku 1925 patria. Nikdy inokedy si nebudete v Oslo pripadať tak na juhu ako na tejto ceste. Z Bratislavy do Oslo preletíte 1300 kilometrov, z Oslo do Longyearbyenu cez 2000 kilometrov.

2. deň:
Z nášho hotela budete mať všetko na skok. Príďte do Oslo, aj keď ste tu boli pred pár rokmi. Bude vás baviť a budete ho vnímať celkom inak. K tomu obrazy Edvarda Muncha, krčma Harryho Holeho, Renzo Piano, Snohetta, komunistický kráľ, výborný vstup na cestu na ďaleký sever. Kvalitná prehliadka hlavného mesta Nórska.

3. deň:
Oslo nie je pre Slovákov mesto, ktoré bežne opúšťajú s pocitom, že letia za svetlejšou nocou a treba sa priobliecť. Presne ten pocit zažijete aj vy. Košele s krátkymi rukávmi smeruju na spodok kufra a po štyroch hodinách letu pristávame tesne pod osemdesiatou rovnobežkou. Odtiaľto je už na severný pól bližšie ako do Oslo. A je to cítiť. Je polnoc, slnko vysoko nad horizontom. Fascinujúci pohľad z lietadla vystriedali značky s výstrahou Pozor! Ľadové medvede! Longyearbyen - hlavné mesto Špicbergov, najsevernejšia osada na svete s viac než 1000 obyvateľmi (má 2144). Osada na koloch na permafroste, jediné miesto v Nórsku, kde sa pri vstupe do domu vyzúva (dostanete teplé papuče). V okolí osady žije 3000 často hladných ľadových medveďov, preto sa neodporúča opúšťať mesto bez pušky. Nech vás neprekvapí nápis v obchode: Všetky ľadové medvede v tomto obchode sú už mŕtve. Prosím, odložte si zbraň u našich zamestnancov. Nesmiete tu chovať mačky, ulice tu nemajú čísla a zomrieť tu je nelegálne.

4. deň:
Celodenná túra s miestnym sprievodcom na ľadovec a do špicberských hôr. Cestou si vysvetlíme, ako tu Nóri žijú a čím tento kus planéty fascinuje. Podvečer máme čas preskúmať zákutia Longyearbyenu a večer vám rezervujeme stôl v najsevernejšej gurmánskej reštaurácii na svete. Z nášho hotela v centre Longyearbyenu sem vedie asi polhodinová prechádzka arktickou prírodou, prichádzame presne na hranicu zóny bezpečnej pred ľadovými medveďmi. Treščie líčka, k nim švédske víno (vo vínnej pivnici majú viac než 20 000 fliaš a vyberieme si také, čo inde nedostanete), veľký zážitok.

5. deň:
Svalbardská dohoda z roku 1920 prisúdila územie Nórsku, no všetci signatári dohody sem môžu voľne prichádzať a venovať sa hospodárskej činnosti. Aj preto tu v čase studenej vojny existovali štyri sovietske banské mestá, absolútne nerentabilné, s jediným cieľom, udržať sovietsku nohu v tejto časti sveta. Keď vám Longyearbyen pripadá ako koniec sveta, príďte do ruského Pyramiden (fakultatívne). Kedysi živé banícke mesto sa zmenilo na mesto duchov, keď ho Rusi v roku 1998 opustili. Opustené ubytovne baníkov, v ktorých oknách sa uhniezdili čajky, dom kultúry s vyloženými hudobnými nástrojmi, jedáleň, ktorá bola otvorená nonstop a baníci tu mohli jesť kedykoľvek a zdarma, najsevernejšia plaváreň na svete, najsevernejší klavír, najsevernejší, kedysi luxusný hotel, najsevernejšia socha Lenina. Ak ste boli v ukrajinskom meste Pripjať pri Černobyle, tu zažijete čosi podobné.

6. deň:
Posledné prípravy na plavbu, krátka prehliadka a nalodenie. Včera sme videli Pyramiden, dnes uvidíme Barentsburg. Sem nechodí nikto. Raz za mesiac privezie zásoby loď z Nemecka, raz za dva mesiace z Ruska. Inak si tu ľudia žijú sami, bez kontaktu so svetom. Neuveriteľné. Smerujeme k Prins Karls Forland.

7. deň:
Smerujeme k ľadovcu Monaco, prechádzajúc popri množstve ostrovčekov, kde v lete hniezdia krásne kajky. Uvidíme aj ľadové medvede, ktoré ľúbia vajíčka kajok? Prekročíme 80° stupeň severnej zemepisnej šírky a priblížime sa k ostrovu Moffen s častým výskytom mrožov.

8. deň:
Kráľovský fjord – najväčší fjord severozápadného pobrežia. Pláne tundry sa zmenili na alpínske končiare, ľadovce dramaticky klesajú do oceánu. Na konci fjordu nás čaká majestátny Kráľovský ľadovec. Ny-Alesund: bývalá banícka osada, dnes tu sídlia vedci.

9. deň:
Preskúmame najvýznamnejší systém fjordov v Špicbergoch. Obdivujeme krásne tvarované ľadovcové doliny, vyrezané obrovskými masami ľadu, ktoré kedysi pokrývali celú túto oblasť. Príchod do hlavného mesta. Rozlúčková večera v Longyearbyene. Nočná prechádzka mestom za bieleho dňa.

10. deň:
Rozlúčka s ďalekým severom, transfer na letisko a odlet domov.
Generované systémom ProfiTour