Toto je Rusko!

Kazanský chrám postavený r. 1885 v novobyzantskom štýle.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Chrám zvestovania patrí medzi top pamiatky Irkutsku.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Najstaršia a najväčšia univerzita v Rusku.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO /uploads/covery zajazdov/cover_rusko_vladivostok.jpg Okolie Bajkalského jazera.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Farebné cibuľové vežičky chrámu Vasila Blaženého sú symbolom ruskej architektúry. 
foto: Martin LIPI Vitajte v Rusku!
foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Začíname na konci transsibírskej magistrály. Sme vo Vladivostoku.
foto: archív BUBO Mládež Vladivostoku.
foto: archív BUBO Š?a?m?p?a?n?s?k?é? Vodka a kaviár.
foto: archív BUBO Vladivostok s jeho dominantou, Ruským mostom.
foto: archív BUBO Z jazdy po Ruskom moste, prekleňujúcom prieliv Východný Bospor v Japonskom mori, čím spája mesto Vla Chabarovsk a rieka Amur.
foto: archív BUBO Vojnový pamätník v Chabarovsku.
foto: archív BUBO Vojnový pamätník v Chabarovsku.
foto: archív BUBO Katedrála Premenenia Pána v Chabarovsku.
foto: archív BUBO Katedrála z roku 2000 navrhnutá miestnym architektom Yurim Podlesnym.
foto: archív BUBO Sme v Irkutsku. Symbolom mesta je mytologická obluda zvaná babr. Tu si o nej povieme viac.
foto: Mar Budova železnice je jednou z najkrajších budov v meste.
foto: archív BUBO Pamätník Ivanovi Pochabovi, zakladateľovi Irkutsku nad riekou Angara.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO V Irkutsku ochutnáme pirôžky, na centrálnom trhovisku necháme oči pri vedrách tvarohu, mäsa a rýb.
f Pamätník s večným ohňom za obete druhej svetovej vojny.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Irkutsk.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Opúšťame Irkutsk, čaká nás Bajkal.
foto: archív BUBO Bajkal. Najväčšie sladkovodné jazero na svete a zdroj 20 percent všetkej sladkej vody na našej plané Plavba po Perle Sibíri.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Dokonalá chuť údených rýb na brehu Bajkalu.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Atmosférické ráno na Bajkale.
foto: archív BUBO Drevená architektúra v skanzene Taltsy.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Drevená architektúra v skanzene Taltsy.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Nábrežie rieky Moskva spája niekoľko dominánt Moskvy od Kremľu až po Chrám Krista Spasiteľa.
foto: a Ak sa povie Rusko, väčšina z nás si niečo predstaví a mnohé predstavy sa spoja práve v tradičných ma Červené námestie, miesto pompéznych vojenských prehliadok, na sebe nesie nielen múry a veže Kremľu, Na Červenom námestí.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Zlepšite si ubytovací štandard a užite si luxus v Moskovskom hoteli Baltshug Kempinski. Viac informá Zlepšite si ubytovací štandard a užite si luxus v Moskovskom hoteli Baltshug Kempinski. Viac informá Zlepšite si ubytovací štandard a užite si luxus v Moskovskom hoteli Baltshug Kempinski. Takto vyzerá Zlepšite si ubytovací štandard a užite si luxus v Moskovskom hoteli Baltshug Kempinski. Viac informá Zlepšite si ubytovací štandard a užite si luxus v Moskovskom hoteli Baltshug Kempinski. Viac informá Zlepšite si ubytovací štandard a užite si luxus v Moskovskom hoteli Baltshug Kempinski. Viac informá Zlepšite si ubytovací štandard a užite si luxus v Moskovskom hoteli Baltshug Kempinski. Viac informá Zlepšite si ubytovací štandard a užite si luxus v Moskovskom hoteli Baltshug Kempinski. Viac informá Viera je tu veľmi živá.
foto: Katarína LÍŠKOVÁ – BUBO Leninovo mauzóleum.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO GUM na Červenom námestí dnes ponúka luxusné obchody aj reštaurácie. Nebudete veriť vlastným očiam.
f foto: Ľuboš FELLNER – BUBO Štátne historické múzeum v Moskve. foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Kremeľ dodnes žije svojimi tradíciami a preto tu nesmie chýbať čestná stráž.
foto: archív BUBO Moskovské metro je miestom, ktoré Vás nielen prepraví, ale aj očarí svojimi umeleckými pokladmi. Mno V Moskve sa vyznáme.
foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO Obrovský Chrám Krista Spasiteľa. Hoci je moderný, stal sa obeťou režimu, ktorý neváhal vraždiť vlast Ortodoxné chrámy a ich bohato zdobené interiéry. foto: Adam Záhorský - BUBO Jeden z najmocnejších mužov sveta. foto: Adam Záhorský - BUBO Moskva je domovom takmer dvanásť miliónov ľudí. foto: Adam Záhorský - BUBO Ulovíme aj dokonalú vyhliadku na panorámu centrálnej Moskvy. Kremeľské vežičky tu kontrastujú s mrak Pohľad na Moskovskú univerzitu.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Typická stalinistická architektúra. foto: Adam Záhorský - BUBO Moskva je moderná metropola, no občas to vyzerá, že tu zastal čas. foto: Adam Záhorský - BUBO Cibuľovité kupoly ortodoxných chrámov tvoria charakteristickú panorámu mesta. foto: Adam Záhorský - Boľšoj teatr produkujúce činoherné, operné a baletné inscenácie.
foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Aj v Petrohrade Vám ponúkame možnosť vylepšenia ubytovania. Užite si luxus v hoteli Petrohrad Corint Aj v Petrohrade Vám ponúkame možnosť vylepšenia ubytovania. Užite si luxus v hoteli Petrohrad Corint Aj v Petrohrade Vám ponúkame možnosť vylepšenia ubytovania. Užite si luxus v hoteli Petrohrad Corint Aj v Petrohrade Vám ponúkame možnosť vylepšenia ubytovania. Užite si luxus v hoteli Petrohrad Corint Aj v Petrohrade Vám ponúkame možnosť vylepšenia ubytovania. Užite si luxus v hoteli Petrohrad Corint Aj v Petrohrade Vám ponúkame možnosť vylepšenia ubytovania. Užite si luxus v hoteli Petrohrad Corint Aj v Petrohrade Vám ponúkame možnosť vylepšenia ubytovania. Užite si luxus v hoteli Petrohrad Corint Petrohradu s jeho monumentálnymi priestormi kraľuje Palácové námestie pomenované podľa Zimného palác Na Zimný palác v roku 1917 smeroval výstrel z Aurory, ktorý premenil dejiny.
foto: archív BUBO Petrohradská Aurora alebo loď Októbrovej revolúcie.
foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO Spas na krvi, katedrála preliatej krvi na brehu petrohradského kanála v kráse konkuruje Moskve.
foto Katedrála preliatej krvi dostala svoje tajomné meno po tom ako na tomto mieste spáchali atentát na r Krása v detailoch.
foto: archív BUBO Interiér katedrály. Bohaté zdobenie, zlato a náboženské ikony.
foto: archív BUBO Isakyjevský chrám je najväčším v Petrohrade a jeho kupola ponúka fantastický výhľad.
foto: archív BU Plavba petrohradskými kanálmi patrí k príjemným zážitkom.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Zimný palác alebo slávna Ermitáž, kde sa ukrývajú poklady nevyčísliteľnej hodnoty Petrohradská architektúra.
foto: archív BUBO Palác v Cárskom Sele nechala postaviť Katarína.
foto: archív BUBO Atmosféru Petrodvorca nádherne dotvoria rozprávkové fontány a zlaté sochy.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Fantastická fontána pred palácom Petrodvorca je neustále v pohybe a voda dotvára so zlatými sochami Súčasťou Petrodvorca je aj nádherný chrám so zlatými kupolami.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Zlaté sochy sa kúpu vo fontánach pod honosným palácom v Petrodvorci.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO Petrodvorec a jeho fantastické fontány pripomínajú nezabudnuteľné divadlo.
foto: Tomáš KUBUŠ – BUBO foto: Martin LIPINSKÝ – BUBO Sochy vo fontánach v Petrodvorci ukazujú na staroveké mýty a tak nechýba ani Perzeus s hlavou medúzy Momentka z Petrohradu.
foto: Tomáš HORŇÁK – BUBO Otváranie mosta na Neve.
foto: archív BUBO Kaliningrad na záver našej cesty.
foto: archív BUBO Kaliningrad na záver našej cesty.
foto: archív BUBO Kaliningrad na záver našej cesty.
foto: archív BUBO Kaliningrad na záver našej cesty.
foto: archív BUBO
Destinácia: Rusko
Kód zájazdu: 1128527
Cena od: 3 740 €
Príplatky od: 490 €
Poznávacie zájazdy

Výber termínu

07.07.2021 13 dní First Minute 3 740 € +490 € odlet: Viedeň letecká
08.04.2022 13 dní First Minute 3 840 € +490 € odlet: Viedeň letecká
30.06.2022 13 dní First Minute 3 740 € +490 € odlet: Viedeň letecká
14.07.2022 13 dní First Minute 3 740 € +490 € odlet: Viedeň letecká
28.07.2022 13 dní First Minute 3 740 € +490 € odlet: Viedeň letecká

Popis zájazdu

Rusko je majestátna krajina, pre ktorú je väčšina prívlastkov začínajúca na naj príliš malá. Mamutia krajina, ktorá prekrýva celú mapu. Prejdeme ju od Tichého oceánu až po Baltické more. Miesta s japonským, mongolským a nemeckým vplyvom a samozrejme aj čistokrvná Rus.

1. deň:
Boarding complete. Odlietame k Tichému oceánu a preletíme ponad všetky ruské časové pásma.

2. deň:
Vladivostok! Sme na konci transsibírskej magistrály! Prehliadka mesta, ktoré prezývajú „Vládca východu“. Monumentálne námestie, Víťazný oblúk, ulica Admirála Fokina aj slávny prístav. Príbehy veľkej vojny nám rozpovie sovietska ponorka S-56 do ktorej sa pozrieme a napokon si užijeme najkrajší panoramatický pohľad na Vladivostok pri soche Cyrila a Metoda. Vladivostok ako na dlani a výhľad na Zlatý roh, kde sa prvé európske lode ocitli až v roku 1852. Sme na konci sveta. Aklimatizácia na časový posun.

3. deň:
Čaká nás celodenný výlet po oblasti Primorského kraja. Našou prvou zastávkou budú vodopády Kravtsovskie. Kaskáda piatich vodopádov ukrytých v lese. Hneď vedľa je chránená oblasť " Zem leopardov", kde sa už dnes voľne pohybuje približne 50 jedincov tejto vzácnej mačky. Z prírody sa vrátime do mesta. Ussurijsk. Azda najhistorickejšie mesto na ruskom Ďalekom východe. Už počas stredoveku bolo súčasťou stredovekého kráľovstva Palhä, ktoré založili utečenci z kórejského kráľovstva Goguryeo. Označované za prvé kozmpolitné kráľovstvo v Rusku. Kórea a Čína sa dodnes sporia o tom, kto mal historicky na toto kráľovstvo nárok. Dnes však moderný Ussurijsk patrí neodškriepiteľne Rusku.Historická centrálna časť mesta, monument partizánom, ktorí padlo v boji o Ussurijsk v roku 1918 a boľševický memoriál vo forme parnej lokomotívy Yel 629. Návrat do Vladivostoku a presun nočným vlakom do Chabarovsku po trase legendárnej transsibírskej magistrály.

4. deň:
Ranný príchod na železničnú stanicu. Chabarovsk, mesto na sútoku mohutných sibírskych riek Amur a Ussuri, vzdialené len 30 km od hraníc s Čínou. Pôvodne sa mesto volalo Chabarovka a bolo pomenované po ruskom cestovateľovi zo 17.st. Práve v tomto období prišli ruskí kozáci k rieke Amur a snažili sa oblasť získať pre svojho cára. Pôvodné kmene sa im podarilo podrobiť a zredukovať vplyv Číny. Na mieste pôvodného ostrogu ( kozáckeho opevneného tábora) vzniklo dnešné moderné mesto. Chabarovsk pripadol Rusku až v roku 1858.Prehliadka mesta, ktorého najdôležitejšie časti sa sútredia na dlhej Amurskej ulici. Leninove námestie, múzeum pôvodnej kultúry, katedrála Premenenia. Nezabudneme ani plavbu po rieke Amur, ktorá je srdom celej tejto obrovskej oblasti.

5. deň:
Okolo 9000 ľudí v Rusku sa označuje za Nanajcov. Práve tí sú pôvodnými obyvateľmi tejto oblasti. Označujú sa aj ako Hezhézú "Ľudia Orientu". Pôvodom šamanisti s veľkou úctou k medveďom a tigrom. Navštívime dedinku Sikači Alján, kde  potomkovia tejto komunity dodnes žijú. Petroglyfy, múzeum a miestna rybacia polievka. Kúpite si nanajské suveníry? Návrat do Chabarovsku. Voľný program. Vyskúšate miestnu reštauráciu? Uvidíte, že v Chabarovsku je svetová kuchyňa, križovatka chutí Číny, Kórey a Ruska. Večer odlet do Irkutsku. Transfer do hotela.

6. deň:
Transfer do dedinky LISTVYANKA cca. 70 kilometrov od Irkutsku. V Irkutsku ochutnáme pirôžky, na centrálnom trhovisku necháme oči pri vedrách tvarohu, mäsa a rýb, pamätník padlým vojakom a potom už jazero Bajkal. BAJKALSKÉ JAZERO: je len zopár prírodných skvostov, ktoré sa mu vyrovnajú. Najväčšie sladkovodné jazero na svete a zdroj 20 percent všetkej sladkej vody na našej planéte. Perla Sibíri, domov sladkovodného tuleňa a viac než 50 druhov rýb, z ktorých niektoré ochutnáme na večeru. Klasická drevená architektúra a voľný program pri Bajkale. Na večeru si dajte údeného omula, kaviár a ruské pivko.

7. deň:
Rozlúčime sa s Bajkalom, transfer späť do Irkutska so zastávkou v skanzene Taltsy. Pozrieme sa ešte raz na malebný Irkutsk v ktorom na rozdiel od Chabarovsku cítiť skôr mongolský vplyv. Opustíme východnú Sibír a odlietame do hlavného mesta matičky Rus, Moskvy. Hlavné mesto najväčšej krajiny sveta. MOSKVA: najväčšie mesto Európy, sídlo patriarchu a výherca súťaže o najdrahšie mesto sveta posledných rokov. S CKm však máte všetko v cene! Úvodný dotyk s mestom a orientácia v rozľahlej metropole. Večera.

8. deň:
Prečo sa Červené námestie volá Krásnaja ploščaď? Farebné cibuľové vežičky chrámu Vasila Blaženého sú symbolom ruskej architektúry. Prejdeme sa v jednom z najluxusnejších obchodných domov našej planéty, v slávnom GUMe. Vystojíme si rad na Lenina v Leninovom mauzóleu ešte predtým, než ho pochovajú. Chrám Krista Spasiteľa je centrom ruskej pravoslávnej cirkvi. Jeho história je neuveriteľná. Dôkladná prehliadka exteriéru, najkrajšie fotografie, ale aj prehliadka interiérov s múzeom. Sedem Stalinových sestier a predstavenie projektu Paláca Sovietov, ktorý mal byť najvyššou budovou mesta so stometrovou sochou Lenina. Namiesto neho však vzniklo najväčšie verejné kúpalisko. Sklad zemiakov v kostole? Miesto, kde spáchala samovraždu Stalinova žena. Tretjakovska galéria je výnimočnou zbierkou ruského umenia. Prejdeme si ju s ruským sprievodcom, ktorý nám ukáže všetko od prvého obrazu, ktorý kúpil obchodník Pavel Tretjakov cez portrét Musorgského, mladého L. N. Tolstého, či Nekrasova, ktorý bol dokončený až po smrti umelca, až po monumentálne diela sovietskej éry. Množstvo parkov a fontán, čistota, zápchy. Kremeľ je centrom Moskvy a celého Ruska. Najväčší kanón a najväčší zvon sveta. Dotknete sa ich. Dozviete sa, že kanón nikdy nevystrelil a zvon nikdy nebil. Spasská veža je Big Benom Moskvy. Chrám Zvestovania Panny Márie, hrobky cisárov v kláštore Zjavenia archanjela Michaela, Uspenska katedrála sťa z renesančnej Florencie. Zvonica Ivana Veľkého a rozprávanie o Borisovi Godunovovi. V ktorom okne pracoval Lenin? Kde teraz pracuje ruský prezident? Kremeľ si pozrieme dôkladne, veď je to prvá pamiatka, ktorú si zobralo UNESCO v Rusku pod svoje krídla.

9. deň:
Poprechádzame sa po Arbate, pešej zóne Moskvy, po ulici umelcov a kaviarní. Prejdeme Sadovoje kalcó aj Bulvarnoe kalcó, zažijeme výmenu stráží a vyskúšame najvyťaženejšie metro sveta (prepraví vyše tri miliardy pasažierov ročne). Prejdeme si najluxusnejšie stanice, ktoré zahanbia všetky metrá západného sveta. Čítali ste Bulgakov román Majster a Margaréta? V knihe paralelne prebiehajú dva príbehy, ten druhý rozpráva o Pilátovi a Ježišovi v Jeruzaleme. Verte, že Moskva s CKm sa Vám bude páčiť! Večer prelet do Petrohradu.

10. deň:
Ak je Moskva najruskejším európskym veľkomestom, PETROHRAD je najeurópskejším mestom Ruska. Najsevernejšie položené veľké mesto. Mesto pod patronátom UNESCO. Paláce zelenej, zlatej, ružovej či modrej farby reflektujú skôr štýlovú eleganciu európskej šľachty než Kremeľ. Dvestoročnú tradíciu hlavného mesta Ruskej ríše cítiť a Petrohrad je považovaný za kultúrne centrum krajiny. Žili tu Čajkovskij, Rimskij-Korsakov, Puškin tu študoval a zomrel pri súboji, Dostojevskij sem umiestnil román Zločin a trest. S profesionálnym sprievodcom si prezrieme jedno z najlepších múzeí sveta Ermitáž. Vedeli ste, že Peter I. dostal prívlastok Veľký aj kvôli svojej výške? Meral viac ako 224 centimetrov. Keď v roku 1725 zomrel, jeho Benátky severu sa podieľali na medzinárodnom obchode Ruska vyše 90 %. Vedeli ste, že Neva vyteká z najväčšieho jazera Európy a je dlhá iba 28 kilometrov? Je však široká a úžasná. Prenajatým autobusom a peši sa prejdeme po jej oboch brehoch, prejdeme množstvo ostrovov, na ktorých je Petrohrad postavený. V ktorom paláci podávali prvýkrát hovädzie Stroganov? Čižik pižik? Potemkinov palác či zámok – pevnosť, kde zavraždili cára Pavla I. V ktorom hoteli spávajú americkí prezidenti? Koľko milencov mala Katarína Veľká? Prečo mešťania neznášajú Rasputina do dnešných čias? Čo sa udialo v Jusupovom paláci? Je najkrajší výhľad na mesto z Vasilevského ostrova? Krátka prechádzka popri Neve k Petropavlovskej pevnosti a vysoká katedrála neruského dizajnu. Budova Admirality, sochy Petra Veľkého a Puškina. Najkvalitnejšie obchody na suveníry, ale aj tie najlacnejšie na trhoch. Chrám vzkriesenia Krista je najmenej európskym a môže konkurovať chrámu Vasila Blaženého, postavený na mieste, kde spáchali atentát na cára Alexandra II. Aj takto môže dopadnúť neúspešný reformátor. Izakijevsky sabor – chrám francúzskeho architekta Montferranda je najväčším v meste. Kamenný Alexandrov stĺp vztýčený na počesť víťazstva nad Napoleonom. Už Vám je jasné, prečo sa o Petrohrade hovorí ako najkrajšom meste Európy. Krížnik Aurora svojím výstrelom zmenil naše životy. Prečo ho vyrobili a kde bojoval? Ako to v skutočnosti všetko s tou revolúciou bolo? Z ktorého dela sa strieľalo? Kúpite si námornícke tričko či námornú baretu? Smolnyj a Zimný palác. Socha Felixa Deržinského, zakladateľa KGB stále stojí. Pre záujemcov ešte ďalšie pamiatky a záhrady. Kam sa dostali Nemci počas blokády Leningradu? Prechádzky po Nevskom prospekte, najväčšej tepne mesta s kníhkupectvami, kaviarničkami a kasínami. Sme v meste, ktoré má svoju úroveň. Bliny a pelmeny tu vystrieda losos v bešamelovej omáčke a soté Stroganov. Ochutnáte kaviár a ruské šampanské práve tu?

11. deň:
Ruská cárska história je nesmierne bohatá a dnes sa za ňou vydáme do Carskeho Sela. Bývalá letná rezidencia ruských cárov dnes leží v mestečku, ktoré premenovali po veľkom ruskom básnikovi, Puškinovo. Trojposchodový katarínsky palác, ktorý je dlhý vyše 300 metrov a jeho súčasťou bola legendárna jantárová komnata. Nemci komnatu počas druhej svetovej vojny odniesli preč a dodnes sa nenašla. V paláci budeme obdivovať jej vernú repliku. Samozrejme, nevynecháme ani ostatné zaujímavé miestnosti ako modrú hosťovskú izbu, zelenú jedáleň či odpočíváreň Marie Fiodorovny. Prejdeme sa Katarínskym parkom a po jednotlivých záhradných pavilónoch. Petrodvorec pripomínajúci Versailles. Fantastický deň v okolí Petrohradu.

12. deň:
Rozlúčka s ruskými metropolami, posledné prechádzky po brehu rieky Neva, ale s Ruskom ešte nekončíme! Odletíme na pobrežie Baltického mora a tam kdesi medzi Poľskom a Litvou nájdeme Rusko. Kaliningrad je najzápadnejším ruským mestom. Bývalá pruská usadlosť sa stala po druhej svetovej vojne ruským mestom. Ruský ortodoxný kostol Juditten je najstaršou budovou mesta (1285). Dom sovietov, monument venovaný Immanuelovi Kantovi, Friedrichovi Schillerovi ale aj ruským kozmonautom. V rámci všetkých ruských miest má Kaliningrad jedinečnú históriu. Kedysi najvýchodnejšie mesto nemeckej ríše ( Konigsberg) a súčasť hanzovných miest sa stalo ruským. Nemeckú (pruskú) minulosť vidieť na každom kroku a zároveň ruskú prítomnosť. Vyskúšame miestne reštaurácie, ktorým dominuje nemecká kuchyňa a trebársk mäsové guľky Koningsberger klopse. Zapite to polugarom, alkoholickým nápojom, ktorý sa označuje za otca vodky a vieme ho preložiť aj ako tekutý chlieb.

13. deň:
Končíme našu veľkú cestu Ruskom. Veľa sme videli a ešte viac nie. Najväčšia krajina sveta skrýva tisícky nádherných miest. Prešli sme ju od Tichého oceánu k Baltickému Moru. Ďalej sa už nedá. No Rusko treba navštíviť opäť. Čo tak Dagestan, najjužnejšie miesto krajiny či najväčšie mesto na svete za polárnym kruhom, Murmansk?
Generované systémom ProfiTour